środa, 25 września 2013

Krabie sprawy

Kraby. Inspiracją tego co tu piszę była wiadomość o inwazji krwiożerczych krabów w Szczecinie. Artykuł w linku jest jednak mocno przesadzony i tworzy problem którego nie ma, każdy choć troszkę zagłębiony w temat wie, że te kraby są już w Europie od stu lat i nikomu jakoś nie zaszkodziły i do domów nie włażą. Choć oczywiście, szczypce jak szczypce mogą uciąć komuś to i owo. Prawdą jest że pochodzą te kraby z Chin, gdzie są traktowane jako przysmak i są w pełni jadalne, w krajach europejskich niekoniecznie, chociaż ponoć z nich robi się paluszki krabowe mrożone. 
Chociaż akurat temu gatunkowi podpasowały warunki klimatyczne naszego rejonu, przy naszej pogodzie nie rozmnażają się szybko, ani też nie mają aż tak wielkiego wpływu na środowisko, jak niektóre sprowadzone celowo przez człowieka ryby czy raki, na przykład rak pręgowany czy sumik karłowaty.
Krab wełnistoszczypcy jest jednym z trzech występujących w naszym klimacie krabów. Sprowadzony sto lat temu z Chin w wodach balastowych statków zadomowił się najpierw w Niemczech potem w okolicach innych portów na Bałtyku, wędruje w górę rzek. Preferuje zbiorniki słonawe, rozmnaża się jednak w wodach jeziornych. Niszczy sieci rybackie, wypiera niektóre gatunki. Rozmnażania w Polsce nie zaobserwowano, choć na pewno nie jest ono wykluczone - skoro się go tu spotyka.
http://digart.img.digart.pl/data/img/vol1/5/74/miniaturki400/4303620.jpg
Krab wełnistoszczypcy (Eriocheir sinensis)


W Polsce, ogólnie rzecz biorąc, występują trzy gatunki krabów - wyżej wymieniony przybysz z Azji krab wełnistoszczypcy, rodzimy krab brzegowy, zwany też raczyńcem jadalnym, oraz emigrant z Ameryki - krabik amerykański.
Krab brzegowy występuje rodzimie w Bałtyku, morzu Północnym, Norweskim i atlantyckich brzegów Europy, został też zawleczony w niektóre miejsca na świecie, zapewne tą samą drogą co do nas Wełnistoszczypcego. Jak wskazuje jego druga nazwa kraba, jest jak najbardziej jadalny i konsumowany.

http://x02.szkolnictwo.pl/rysunki_lekcje/10047/4.raczyniec_jadalny.jpg
Krab brzegowy (Carcinus maenas)
Natomiast krabik amerykański jest bardzo mały i osiąga rozmiary do 2 cm. Ponoć w przeszłości bardzo rozpowszechniony na naszym wybrzeżu, niemal zanikł po wprowadzeniu dużych ilości zanieczyszczeń do naszych wód w latach pięćdziesiątych. Rozpowszechniony jest w wielu zbiornikach na naszym globie. Nadaje się do hodowli w akwarium słonowodnym.

http://images40.fotosik.pl/140/d2924e74cd63cadb.jpg
Krabik amerykański (Rhithropanopeus harrisii)
No. I to by było na tyle jeśli chodzi o obecność krabów w naszym kraju. Myślę że są to zwierzęta niezwykłe, jeśli chodzi o budowę, sposób poruszania, wygląd; przez co mogą wyglądać dla niejednego atrakcyjnie i egzotycznie. Mam nadzieję że przybliżyłem te, które możemy spotkać na wakacjach nad morzem :)


P.S. Wybaczcie, ale nie mogłem się powstrzymać xD



1 komentarz:

  1. Ooo krabiki :) widzę, że nie tylko florze swój czas i chęci poświęcasz :>

    JAKI MISTYCZNY NAPIS NA KOŃCOWYM ZDJĘCIU *.* aż się boję... O.o :D

    OdpowiedzUsuń