poniedziałek, 1 lipca 2013

Pole pole pole....

Chociaż prawdę mówiąc to zwykłe ściernisko. Tylko czemu pole? A chociażby dlatego:


Na takim "polu" można znaleźć często znacznie więcej roślin, kwiatów niż w wypadku prawdziwej łąki z kwiatami, trawami, roślinkami...
Sukcesja sprawia cuda. Rośliny rosnące na zdegenerowanym obszarze muszą mieć siłę żeby się przebić przez nieprzyjazne środowisko, a często i warstwy gruzu, piachu, jak miało to miejsce tutaj. Teren ten został poddany deforestacji, urządzono tam niewielkie składowisko gruzu i materiałów budowlanych do pobliskich budowanych domków jednorodzinnych. Charakteryzuje się obecnie bogactwem biologicznym, występuje tam wiele, może nie niespotykanych, ale na pewno charakterystycznych i co najważniejsze, pięknych gatunków roślin i tym samym sporo owadów....

... i dzięki temu mam zaszczyt przedstawić państwu skromną galerię kwiatów i roślin z tamtejszego terenu :)
Zapraszam...

Bniec biały (Melandrium album)
 Ten kwiatek jest często spotykany przy drogach, polach, lasach. Do dzisiaj nie znałem jej nazwy. Może nie powala urokiem, lecz ma dość ciekawą budowę.

Fiołek trójbarwny (Viola tricolor)
 To była jedyna kępka fiołków na tym obszarze. Fiołki każdy zna, ze względu na charakterystyczny kształt i wyróżniające barwy  :)

Dziewanna drobnokwiatowa (Verbascum thapsus)
 Jest to roślina sięgająca wysokości człowieka, cała pokryta srebrnym meszkiem. Trzpień pokryty jest złotymi kwiatami. Jest miejscem bytowania, rozwoju i żerowania wielu owadów...

Jasnota biała (Lamium album)
 Roślina pokrzywopodobna, ale nie pokrzywa! Nie parzy, a pokrzywy białych kwiatów nie mają. Morfologicznie roślina ciekawa....

Koniczyna polna (Trifolium repens)
Rośnie wszędzie, zawsze, w kupie. Dwie takie kupki rosły na tym terenie, gęsto. 
Szczaw zwyczajny (Rumex acetosa)
 Roślina z daleka niezbyt piękna, ale wysoce użyteczna, jako pokarm dla człowieka. Jest wykorzystywany jako materiał między innymi na zupę, liście tej rośliny można też spożywać na surowo, mają ostro kwaśny smak. Na zdjęciu przedstawione są już nasiona gotowe do rozsiania.

Kuklik pospolity (Geum urbanum)
Niewielkie, żółte kwiaty, rosnące w rozproszeniu, pojedyńczo. Z tyłu można dostrzec owoc wraz z nasionami.
Ostrożeń pospolity (Cirsium arvense)
Popularnie zwany ostem, ze względu na swoje podobieństwo z wyglądu jak i z właściwości do tego typu roślin. Stadium jeszcze przed kwitnieniem.

Przytulia właściwa (Galium verum)
 Przeze mnie ochrzczona rzepakiem, oczywiście niesłusznie ;) . Takie sobie kwiatuszki :)
Rumian polny (Anthemis arvensis)
 Roślina podobna do rumianku, rosnący w głównie w środowiskach zmienionych przez człowieka - trawnikach, szczelinach w bruku, krawężniku. Stosunkowo wysoka.

Łoczyga pospolita (Lapsana communis)
Kolejne rośliny z drobnymi, żółtymi kwiatami, dla przeciętnego obserwatora niezauważalny, dla mnie również, prawdę mówiąc... ^^

Łopian większy (Arctium lappa)
 Porządny chwast, wysokości do 1,5 metra, o szerokich, grubych liściach, jego cechą charakterystyczną są tak zwane "rzepy" - czepliwe owoce składające się z nasion. Jest to jeden ze sposobów rozsiewania i przemieszczania się tej rośliny. Znany z tego od dziecka :)

Ślaz dziki (Malva sylvestris)
Ślaz dziki, roślina posiadająca w tej kolekcji najpiękniejsze kwiaty. Nie mam nic już tu do dodania. 
Poza powyższymi roślinami, rozwijały się tam z powodzeniem różne trawy, niecierpek drobnokwiatowy, a także ze ściętych pni - pędy topoli.

Żywię nadzieję, że zdjęcia przypadną do gustu i pomogą w oznaczaniu roślin na łąkach i waszych ogrodach. Dziękuję za uwagę :)

2 komentarze:

  1. Panie Misiu... i pan sam te zdjęcia zrobił, rośliny rozpoznał i oznaczył? O.O
    Ja jestem pod wrażeniem... pod tak wielkim wrażeniem, że kapituluję wobec meteorologii i wprawiam się w zachwyt nad Twoimi zdjęciami. I pracą włożoną w ten post.
    Pokłony i brawa.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Drogi kocie... Pracowałem nad tym dzisiaj, dzisiaj robiłem zdjęcia, mam również materiał na kolejny post, kolejny czeka w poczekalni.
      Dziękuję serdecznie za te brawa, bis będzie wkrótce. Prosiłbym jednak o nie-kapitulowanie wobec czegokolwiek :)

      Usuń