czwartek, 4 lipca 2013

Łubin trwały

Na wczorajszym spacerze po lasku i okolicach zwróciłem, nawiasem mówiąc po raz kolejny, jak co roku, uwagę na roślinę zwaną łubinem trwałym. W moich okolicach spotykana jest głównie na nasypach kolejowych, drogowych, brzegach rowów, na krawędzi ścieżek. Jest rośliną dość charakterystyczną, jak widać poniżej:


Łubin trwały (Lupinus polyphyllus)
W moich okolicach wszystkie kwiaty mają kolor fioletowo-niebieski, lecz można spotkać też okazy o kwiatach różowych. Odmiany ozdobne posiadają znacznie więcej kwiatów, gęściej ułożonych, w różnych kolorach. 
Roślina ta, poza charakterystycznymi kwiatami ma też liście ułożone w kształcie palmy, często była ona, za mej młodości nazywane właśnie palemkami :) . Jej nasiona tworzą kosmate fasolki ułożone na pionowej łodydze. Wedle mej wiedzy są one trujące.

Nasiona i liście łubinu trwałego
Łubin jest rośliną dorastającą do półtora metra wysokości (nie zaobserwowałem), bylina preferująca miejsca nasłonecznione, glebę piaszczystą o odczynie kwaśnym, zasadniczo żyzną, o niewielkiej wilgotności.
Jest wykorzystywana jako pasza dla zwierząt, ze względu na duży przyrost BIOMASY. Jako że należy do roślin motylkowych (bobowatych), w symbiozie z bakteriami brodawkowymi gromadzi azot atmosferyczny z powietrza.

Łubin trwały jest rośliną antropogeniczną, pochodzi z Ameryki Północnej, przywiezioną do Europy dobrze się zaaklimatyzowała, powoli wrasta w rodzimy krajobraz, przez wiele osób jest uważana za typowy gatunek dla wiejskich ogrodów, można powiedzieć, tradycyjny i trochę staromodny, aczkolwiek lubiany. Są niewielkie sygnały że jest on rośliną inwazyjną na niektórych obszarach, ale wynika to prawdopodobnie z silnego przekształcenia przez człowieka tamtejszych terenów co ułatwiło wzrost łubinu. Przy niewielkim przekształceniu rośnie na równi z rodzimymi gatunkami, przy braku ingerencji człowieka nie ma większych szans z nimi.

Łubin trwały w całej okazałości - liście, kwiaty, nasiona.
To wszystko co udało mi się na temat tej rośliny wyciągnąć. Dziękuję za uwagę i za zainteresowanie.

2 komentarze: